Godalgoto darbu izstāde


Aicinām uz skiču konkursa par TabFab kvartāla nākotnes vīziju godalgoto darbu izstādi
Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā “Zirgu pasts”!

Pavisam nesen, 7. decembrī tika paziņots, ka starptautiskajā metu konkursā par TabFab radošā kvartāla (Miera ielā 58a) vīzijas izstrādi uzvarējis Latvijas arhitektu birojs „NRJA” jeb “No Rules Just Architecture”.

“Uzvarētāja piedāvātais risinājums ir drosmīgs, krāsains un oriģināls, ar potenciālu piesaistīt gan pilsētas iedzīvotājus, gan ārvalstu viesus. Šajā vīzijā žūrija saskatīja spēcīgu kompozīciju, arhitektu izpratni par pilsētvidi un meistarīgi apvienotas radošā kvartāla lietotāju vajadzības,” sacīja žūrijas priekšsēdētāja, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Kitija Gruškevica.

Kamēr ar konkursa uzvarētājiem notiek sarunu procedūra par būvprojekta izstrādi, aicinām ielūkoties par labākajiem atzītajos arhitektu darbos!

Izstāde teātra mājā “Zirgu pasts” Dzirnavu ielā 46 atvērta apmeklētājiem
darba dienās no 09.00 – 17.00, kā arī pirms teātra izrādēm
līdz 2019. gada 1. februārim.

Konkursu VNĪ organizēja sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju, Latvijas Kultūras akadēmiju un Dānijas Kultūras institūtu.

Metu konkursā iesniegtos darbus vērtēja starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir arhitekti no Latvijas un Dānijas – Jānis Dripe, Agrita Maderniece, Gvido Princis, Aigars Kušķis, Gatis Didrihsons, Stīns Enriko Andersens, Tanja Džordana, kā arī nākamo radošā kvartāla iemītnieku, Latvijas Kultūras akadēmijas, pārstāve Agnese Hermane. Žūrijas darbā piedalījās arī eksperts un DKI ģenerālsekretārs Maikls Mecs Merks, žūrijas atbildīgā sekretāre – arhitekte Dace Kalvāne. Žūrijas priekšsēdētāja – VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica.

Radošā kvartāla būvniecību un attīstību VNĪ plāno pabeigt līdz 2022. gada beigām. Projekta kopējais budžets ir 5,058 miljoni eiro, no tiem 4,980 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums un Latvijas budžeta līdzekļi, bet 78 tūkstoši ir Dānijas Karalistes atbalsts, kas ietver arī kopējo balvu fondu.

Par Tabakas fabrikas kvartālu un tā vēsturi

„TabFab” kvartāls tiek veidots ar mērķi iedot jaunu elpu nozīmīgam pilsētas rajonam, kā arī radīt jaunu vietu radošajām industrijām – vietu, kur mācīties, strādāt, attīstīt un realizēt savas idejas. Kvartālā darbosies radošo industriju biznesa inkubators un darbnīcas, atradīsies īpaši pielāgotas telpas Latvijas Kultūras akadēmijas vajadzībām, kā arī jaunu mājvietu būs ieguvis Rīgas Kino muzejs un Latvijas Fotogrāfijas muzejs.

Jau tagad „TabFab” ir sevi pieteikusi kā nozīmīga radošo aktivitāšu norises vieta. Proti, kamēr Lāčplēša ielā 25 notiek būvdarbi, šobrīd topošajā „TabFab” kvartālu teritorijā pagaidu mājas ir radis jaunais Rīgas teātris.

Vecā Tabakas fabrika ir kaut kas vairāk nekā tikai vēl viena vieta, kura jāatjauno. Tā ir teritorija, kuras kopējā platība ir 7229 m2 un kopējā apbūves platība – 13 362 m2. Īstenojot „TabFab” radošā kvartāla metu konkursa uzvarētāja, arhitektu biroja „NRJA” ideju, tas kļūtu ne vien par radošu vidi Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem, muzejiem un radošo industriju biznesa inkubatoram, bet par magnētu, kas pievilinās Miera ielas iedzīvotājus un tūristus.

Kvartāla teritorijai (Miera iela 58/60) ir sena un bagāta vēsture. XX gs. sākumā te atradās Jāņa Janeļa desu fabrika, bet kopš 1912. gada – tabakas fabrika, kura bija nosaukta tās dibinātāja Samuela Maikapara vārdā „A.S. Maikapars”. Fabrikas īpašnieks vēlējās piebūvēt jaunu trīs stāvu ražošanas korpusu, to projektēja izcilais arhitekts un inženieris Pauls Mandelštams (1872–1941), vairāk nekā 70 Rīgas mūra ēku autors.

Latvijas pirmās republikas laikā šis bija viens no lielākajiem un tehniski vislabāk aprīkotajiem tabakas ražošanas uzņēmumiem, kas gada laikā saražoja vairāk nekā 2,5 miljonus dažādu marku papirosu. Uzņēmuma produkcija tika eksportēta uz Ameriku, Ķīnu, Indiju, Āfriku, Eiropu un Krieviju. 1940. gadā rūpnīca tika nacionalizēta un pārtapa par „Rīgas tabakas fabriku”.

1992. gadā uz tās bāzes tika dibināts Latvijas un Dānijas kopuzņēmums „Tabakas fabrika „House of Prince Riga””. Pēc vairākām nosaukuma un īpašnieku maiņām rūpnīca 2009. gadā tika slēgta. Pēc tam vairākus gadus kvartāls bijis dažādu radošu notikumu mājvieta. Līdz 2017. gadam daļa no vecākās ēkas tika restaurēta un kļuva par Jaunā Rīgas teātra pagaidu rezidenci laika posmam, kamēr notiek tā vēsturiskās ēkas atjaunošana.